Linkedin
Hakkımızda

Hakkımızda

Ailemize ait olan, doğduğumuzdan beri yaz aylarını büyük aileyle birlikte geçirdiğimiz, bizim için güzel anılarla dolu  Camandıra Çiftliği'nde 2010 yılından beri ağırlıklı olarak enginarla birlikte böğürtlen, ahududu ve çeşitli sebzeler  yetiştirmekteyiz.

Çiftliğin bulunduğu Karacabey Ovası, gerek toprağın bereketi, gerek yetiştirilen ürünlerin çeşidi bakımından çok zengin olmakla beraber enginar tarımı bizler başlayana dek neredeyse yok denecek kadar azdı.

Latince adı Cynara scolymus olan enginar, Papatyagiller familyasına dâhil olan ve mavi-mor renkli çiçekler açan çok yıllık bir bitkidir.

Eski çağlarda pek çok derde deva olduğu kabul edilmiş olan enginar günümüzde de özellikle karaciğer rahatsızlıklarına karşı doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. 

Dünyaya Doğu Akdeniz’den yayılan enginar ülkemizin Marmara ve Ege bölgelerinde  yetişmektedir.   

Biz de yola bu faydalı, lezzetli, adını bir zamanlar bağcılık, bahçecilik yapılan İstanbul’un Bayrampaşa semtinden alan büyük çanaklı, kılçıksız hem taze hem de konserve olarak tüketilen, enginarların “Paşa”sı olarak tanımlanan geleneksel Bayrampaşa enginarı ile çıktık.

Enginarlarımızın lezzeti, kendi cinslerinden ve Camandıra topraklarının hususiyetinden olduğu kadar üretimde çok az kimyasal, çok fazla organik destek kullanmamızdan da kaynaklanmaktadır.

Bahar mahsulüdür enginar, nazlıdır ne çok sıcak, ne çok soğuk sever. Bu yüzden sıcaklar bastırınca ortadan kaybolur.

Enginar hafif engebeli araziyi sevdiği için en sırt tarlalarımızı onlara ayırdık.

Lodostan rahatsız olmasınlar diye poyraza açık arazide yetiştirmeye dikkat ettik.

İstiyoruz ki, enginarlarımızı tadanlar bir daha istesinler, sevdiklerine tavsiye etsinler; bizler de yetiştirdiğimiz ürünlerle kıvanalım.

Previous
Tarihçemiz

Sorunuz Mu Var?

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayın veya lütfen mail atınız.

İLETİŞİM