Linkedin
Tarihçemiz

Tarihçemiz

Bursa İli’nin 70 km batısında bulunan Karacabey Ovası’ndaki en eski çiftliklerden biri olan Camandıra Çiftliği, Karacabey İlçesi'ne bağlı Küçükkarağaç ve Hotanlı köyleri sınırları içinde yer almaktadır.

Camandra Çiftliği bir buçuk asırdan fazla bir zaman önce o tarihte Osmanlı İmparatorluğu'nun, bugün ise K. Makedonya Cumhuriyeti’nin sınırları içerisinde bulunan Üsküp Vilâyeti'nde mûkim Arnavut kökenli Vreskala Ailesi'nin bir ferdi olan Abdülcelil Ağa tarafından Osmanlı Devleti'nden ihale ile satın alınmıştır.

Elimizdeki bilgilere göre çiftlik arazisi daha eski tarihlerde yerleşim yeri iken arazinin büyük kısmının bataklık olmasından kaynaklanan sıtma hastalığı nedeniyle terk edilmiştir. Uzun süre âtıl kalan arazi Osmanlı Devleti tarafından ıslah edilmesi maksadıyla satışa çıkarılmıştır.

Büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiricisi olan Abdülcelil Ağa Makedonya'dan getirdiği hayvanların kışı geçirmeleri için ilk olarak bugün çiftlik evlerinin bulunduğu araziyi ihaleyle almıştır.

Abdülcelil Ağa daha sonra civardaki arazileri de satın alarak çiftliği büyütmüşse de 1929 senesinde arazilerin önemli bir kısmı günümüzde bir TİGEM işletmesi olan Karacabey Hârası'na terk edilmiştir.

Arazinin tam merkezinde inşa edilmiş olan ilk çiftlik binası bir yangın neticesinde yıkılınca, 1895 yılında Abdülcelil Ağa’nın torunları Mustafa Bey(Üstünkal) ve Kerim Bey(Erkal)tarafından halen üç katlı olarak ayakta bulunan bina yaptırılmıştır.

Çiftlik arazinin tam ortasına konumlandırılmış olan ve Kule olarak bilinen bina Arnavutluk'tan gelen ustalar tarafından Neoklasik tarzda, dört katlı olarak inşa edilmiştir.

Kule günümüzde Mustafa Bey’in kızı Rüveyde Çağan’ın torunları tarafından işletilen Camandıra Çiftliği arazisi içinde kalmıştır.

Çiftlik arazisinin diğer kısımları ise Balto Çiftliği, Ersin Üstünkal Çiftliği, Hilmibey Çiftliği, Rahmi Üstün Çiftliği ve Taşdan Çiftliği olarak ailenin altıncı ve yedinci nesilleri tarafından işletilmektedir.

Previous
Consultancy Services
Next
Hakkımızda

Sorunuz Mu Var?

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayın veya lütfen mail atınız.

İLETİŞİM